Undergraduate Academic Awards

Congratulations to the Class of 2020 winners of academic awards.

  • Valedictorian
    Hallie Grace Ryan

    Scholar of the Year
    Gillian Therese Ebersole

    Marian Award
    Gillian Therese Ebersole

    Ignatian Award
    Raleigh James Burk

    University Honors Program Award
    Col Cavanaugh

    Presidential Citations

    • Harman Singh Brah
    • Raleigh James Burk
    • Isaac Cardenas
    • Kenneth J. Cavanaugh
    • Col Cavanaugh
    • Erica J. Choe
    • Gillian Therese Ebersole
    • Carolyn C. Egekeze
    • Lindsey Michelle Fry
    • Gina Elisabeth Galvin
    • Samuel Curtis Johnston
    • Calla Zhongrong Kelley-Renda
    • Colton Kugler
    • Raphael James Macaspac Lamarca
    • Maya Perales Lee
    • Yeabsira Mesfin
    • Briana Isabel Ortiz
    • Emily Nichole Rawson
    • Hallie Grace Ryan
    • Amber Chanel Webb
  • The Leonard Simon Blenkiron English Award
    Matthew Williams

    The Richard Trame, S.J., Music Award
    Eric Thomas Van Thyne

    The Barbara and Hugh Gray Award in Modern Greek Studies
    Cullen Herron

    The Wall Street Journal Student Achievement Economics Award
    Cameron C. Bellamoroso

    The Marie Anne Mayeski Award in Theological Studies
    Isaac Cardenas

    The Dockweiler Gold Medal for History
    Thea Rose McKay

    The Leila Mikdadi Award in History
    Eva M. Baudler

    The St. Genisius Theatre Arts Performance Award
    Juan Sebastian Barrameda Bernal

    Virginia Barnelle Theatre Arts Award
    Madison Shay Hansen

    Interfraternal Scholar of the Year
    Jamie Klapp

    Interfraternal Scholar of the Year
    Dominick Martinez Divine III

    The Graham Alumni Award
    Luca Basilone

    The Graham Alumni Award
    Kathryn M. Wilson

    Paul Salamunovich Choral Excellence Award
    Megan Nicole Masson

    The John O'Neill, S.J., Department of Classics & Archaeology Award
    Hanhnguyen Ngoc Pham

    The Clinton J. Albertson, S.J., University Honors Program Award
    Col Cavanaugh

    Kalbfleisch Award in Physics
    Bailey Elizabeth Mulvihill Scripture Page

    Noyce Scholar
    Jennifer Melissa Chua

    The Alan Seydoux Memorial Biology Award
    Oscar Daniel Repreza

    The American Institute of Chemists Award in Biochemistry
    Ellie Sierra Pitcher

    The American Institute of Chemists Award in Chemistry
    Abigail Elizabeth Medlin

    The Carl G. Kadner Biology Award
    Nicolas Noriega

    The Jerome J. Korth Science and Engineering Core Award
    Erica J. Choe

    The Jerome K. Doolan Endowed Engineering Award
    James W. Hribal

    The Michael P. Geis Research Award
    Raphael James Macaspac Lamarca

    The Thomas D. Pitts Biology Award
    Kesterlyn Wilson

  • Awarded to the student with the highest grade point average in their College or School.

    The Erlandson Award, LMU Bellarmine College of Liberal Arts
    Col Cavanaugh

    LMU College of Communication and Fine Arts
    Lauren Elizabeth DePass

    LMU College of Business Administration
    Dominick Martinez Divine III

    Engineering, LMU Frank R. Seaver College of Science and Engineering
    Faisal Alsalem

    Mathematics and Science, LMU Frank R. Seaver College of Science and Engineering
    Harman Singh Brah

    Scholar of the Year, LMU School of Education
    Juliana Maria Farello

    LMU School of Film and Television
    Ethan Christopher Lapitan

  • Art History
    Jeannette Alexis Martinez

    Communication Studies
    Taylor Caroline Rumm

    Dance
    Gillian Therese Ebersole

    Music
    Xingchi Hu

    Studio Arts
    Mara Rose Davison

    Theatre Arts
    Lauren Elizabeth DePass

  • Accounting
    Gabrielle Elyse Engerman

    Entrepreneurship
    Connor Sobczak

    Finance
    Alena Filhanessian

    Management
    Raleigh James Burk

    Marketing
    Dominick Martinez Divine III

  • Elementary Education
    Sarah Emily Goulart

    Secondary Education
    Oceanna H. Hain

    Special Education
    Juliana Maria Farello

  • Animation
    Emily Nichole Rawson

    Film, Television, and Media Studies
    Jacob Cornblatt

    Film and Television Production
    Lindsay Nicole Varney

    Recording Arts
    Eric Thomas Van Thyne

    Screenwriting
    Ethan Christopher Lapitan

  • Asian and Pacific Studies
    Gavin Toy

    Chicana/o and Latina/o Studies
    Briana Isabel Ortiz

    Classics and Archaeology
    Hanhnguyen Ngoc Pham

    Economics (B.S.)
    Riley Patrick Smith

    English
    Gillian Therese Ebersole

    Environmental Studies
    Antonella Doblanovic

    History
    Thea Rose McKay

    Humanities
    Aubrey Caroline Bouchard

    International Relations
    Nicholas Michael Dea

    Liberal Studies
    Juliana Maria Farello

    Philosophy
    Benjamin C. Liu

    Political Science
    Mathew Richard Sakhai

    Psychology
    Reed Malanai Morgan

    Sociology
    Jim B. Philipson

    Spanish
    Cameron C. Bellamoroso

    Theological Studies
    Isaac Cardenas

    Urban Studies
    Arturo Isaac Jacobo

    Women’s and Gender Studies
    Col Cavanaugh

  • Biochemistry
    Harman Singh Brah

    Biology (B.S.)
    Jamie Klapp

    Chemistry
    Abigail Elizabeth Medlin

    Civil Engineering
    Faisal Alsalem

    Computer Science
    Donovan Moini

    Electrical Engineering
    Patrick Niguel Utz

    Engineering Physics
    James B. Crocker

    Environmental Science
    Hanna Lynn Weyland

    Health and Human Science
    Brooke Lynn Beermann

    Mathematics (B.S.)
    Matthew Thomas Guhl

    Mathematics, Applied
    Riley Patrick Smith

    Mechanical Engineering
    Eric Charles Byers

    Physics
    Bailey Elizabeth Mulvihill Scripture Page