Former Regents

Robert M. Abell*
Gisselle Acevedo, J.D. '86
John O. Adams, J.D. '70
Mark S. Adams '72
Laura A. Aguirre ’02
Kathleen Hannon Aikenhead
Hon. Richard D. Aldrich '60
John H. Alexander Jr.
Ted A. Allen '64
Donald G. Alvarado ’77
Hon. Benjamin Aranda III '62, J.D. '69*
Most Rev. Juan A. Arzube, D.D.*
Roy L. Ash*
Martha D. Aszkenazy '81
Sheldon I. Ausman
Edward J. Avila
Janet Baszile
Thomas Patrick Beck '73, J.D. '77
Richard J. Becker '50*
Keenan Behrle '64
Robert S. Bell*
Diana Casares Bell ’81, J.D. ’91
John F. Bernard '63
Michael J. Bidart
Father Robert V. Biroschak
John P. Bland
Edward W. Boland*
Hon. Paul Boland '63*
Claudine Cazian Britz ’00
Steve Broidy*
Harold W. Brooks '70
Hon. Irma Brown '70, J.D. '73
Joseph P. Brown '50*
Marsha L. Brown ’72
Frank L. Bryant '50*
Terrence D. Buckley '60
Robert Buckley '49, M.D.*
David L. Buell
Fritz B. Burns '63*
Mitchell R. Butier ’93
Hon. William Matthew Byrne Jr. '71*
Marta T. Caldera
Craig E. Caldwell
Basil P. Caloyeras '00
Peter B. Caloyeras*
Ernest M. Camacho
Donald E. Cantlay '47*
Kathleen Capalbo
Herbert L. Carter, Ph.D.
Charles S. Casassa, S.J.*
Barbara S. Casey
Louis J. Cassani
Paul H. Chamberlain Jr.
Stanley H. Chambers '45*
Alex Chaves Sr.
Alex Martin Chaves '86
Hon. Victor E. Chavez '53, J.D. '59
Peter W. K. Cheung
Betty T. Chu
Mary David Collins, R.S.H.M.*
Maria Contreras-Sweet
Hon. Steve Cooley
Laurie K. Coots
Charles T. Corliss*
John C. Cosgrove*
Norman M. Coulson
Dorothy A. Courtney
William A. Cruikshank Jr.*
Hon. Daniel A. Curry '57, J.D. '60*
Sharon Davis
Martha C. de la Torre '78
Michelle X. Dean '84
Anthony S. Delfino '52*
Myles P. Dempsey Sr. '58
James DeRosa*
Kathleen G. Desmond '71
Kedric D. Dines ’86
Frank C. Dougherty*
H. William Dougherty*
R. Chad Dreier '69*
Patrick J. Duffy III '66, J.D. '69
John J. Duffy*
Joseph C. Dunn '55
Richard C. Dunn '50*
George A. V. Dunning
Vincent M. Durocher
Steven J. Dzida ’71, J.D. ’74
Lucien L. Escallier '42*
Margaret Jagels*
John F. Fallon*
Richard M. Ferry
Paul H. Fieberg III
Most Rev. Carl A. Fisher, S.S.J.*
Robert Forgnone, J.D. '70
Jerry Fraschilla*
Kevin R. Frawley, D.D.S.
Kristi V. Frey '90
Nicholas C. Frontiera '10
Charles R. Gagan, S.J., M.Ed. '69
Albert H. Gersten II '74
George N. Gibbs Jr.*
Jeffrey L. Glassman, J.D. '72
Joseph F. Gloudeman, Ph.D.*
Dominic A. Gomez
William D. Gould '60
Charles M. Grace*
Lucius P. Gregg
Gloria N. Griffin
Jerry A. Grundhofer '67, M.B.A. '79
John F. Grundhofer '60
Xavier A. Gutierrez
Adrienne A. Hall*
David E. Hammers '60, Ph.D.
Alice M. Hannon*
William H. Hannon '37*
Renee L. Harrangue '57, Ph.D.
Jill R. Harris
J. Mark Hattendorf '72, M.B.A. '79
Robert E. Hayes '41*
George R. Hearst Jr.
Melvin R. Hebert '57*
Carmel R. Hill
Steven M. Hilton
John G. Hitchcock Jr. '57, J.D. '67
Marcia Wilson Hobbs
Ivan J. Houston
Janice Bryant Howroyd
Walter W. Hoye '59
Richard L. Humphreys
Thomas G. Hynes Sr. '60
Thomas Iino
Earle Ike*
Noel Irwin-Hentschel
Charles T. Jawetz*
Harry G. Johansing Jr. '34*
H. Trevor Jones
Henry K. Jordan '78
Albert G. Kading '72
George Kadonada '67
Michele C. Kaplan
Shelby J. Kaplan Sloan
Jerry N. Katz, M.B.A. '80
Kevin J. Kennedy, Ph.D.
Robert D. Kerslake '58
John A. Kilduff Jr.
Hae-Soo Choi Kim
Maureen A. Kindel, M.Ed. '07, Ed.D. '11
Donald C. Klosterman '52*
Kevin T. Knight
Joseph M. Knott '74

W. Robert Kohorst
Richard H. Koppes '68
Frank G. Kranz*
Robert J. Kretschmar*
Walter J. Lack '70, J.D. '73
Edward A. Landry
J. Terrence Lanni*
Rene B. LaVigne ’83
Robert B. Lawton, S.J.
Lilly Lee*
Jose de Jesus Legaspi '74
Mervyn Leroy
Gary E. Liebl '64
Michael J. Lightfoot
Teong C. Lim, Ph.D.
James N. Loughran, S.J.*
Fiorenza Courtright Lucas
John J. Lumbleau '51*
John T. Maechling '58
Charles T. Manatt*
Alfred A. Marasca '63
Paul L. Martin Jr. '61
Suzanne Marx
Terence J. Matthews*
Suzanne Mayer*
John J. McCabe*
Monsignor Thomas J. McCarthy '48*
Kathleen L. McCarthy Kostlan
James W. McElvany
Virginia McGonigle
Grover L. McKean '71, J.D. '75
James T. McMillan
Jean McMillan
Adrienne Medawar
John E. Meehan '52*
John P. Meehan*
Paula Kent Meehan*
Thomas J. Megonigal*
Terry Dunn Meurer '78
Paul W. Mikos '66
Edison K. Miyawaki, M.D.
Ricardo Montalban*
Francis S. Montgomery II '54
George F. Montgomery '30*
Jerry J. Mook '58
Katherine Wilson Moret '72, M.Ed. '73
Kevin K. Moriarty
John G. Moutes ’68, MSE ’71
Rita Moya
Frank Muller*
Walter Muller, 1910*
Peter J. Nelson
Patricia Nettleship
Dominic Ng
Kathryn E. Nielsen ’76
Ronald A. Okum
Kenneth O. Olsen*
Stephen R. Onderdonk
John F. O'Reilly
Joseph P. Page ’75, MBA ’79
Stephen F. Page '62, J.D. '68
Christos A. Papatheodorou, M.D.
Robert A. Papazian
Joan A. Payden
Edith R. Perez
Kenneth W. Petersen '67, M.Ed. '71
Janice A. Pipkin
Jane G. Pisano, Ph.D.
George L. Pla
Avedick B. Poladian '74
Anne H. Pomeroy, MA ’80
Norma A. Provencio '79
Timothy G. Psomas '63
Bruce M. Ramer
John J. Real '39, J.D. '43*
J. Steven Rhodes '73
Michael A. Ricci '59
Denise C. Richards '68
Howard E. Ritt '47*
Mario A. Roberti '57, J.D. '60
Delia M. Roges
Julie Rollofson Teel
Robert S. Rose '52, J.D. '55*
William S. Rosecrans*
Bertram H. Ross
James J. Rudden*
Michael P. Rudinica '75, M.S. '79
Cynthia Maduro Ryan, J.D. '70
Frank M. Sanchez, Ph.D.
Ernest Edwin Sanchez '52, J.D. '58*
Manuel Sanchez
Elizabeth A. Sanders
Joseph P. Sanford '60
Patricia M. Schnegg-Oppenheim '74, J.D. '77
Edmund Schnieders Jr.
Robert J. Sclabassi '62
Shawn Sedaghat '87
Janet S. Segal
Roland Seidler Jr. '51*
Walter M. Sharp*
Dorothy Babbitt Shea '59
Louis A. Simpson
Renata C. Simril '93
Edward F. Slattery '47*
Yvonne Hernandez Slaught ’81
George S. Smart
Michael J. Smith '66
T. Patrick Smith '71
Robert A. Smith Jr.*
Tom E. Smith*
Julieta Alfonso Stav '74, M.Ed. '74
Michael R. Steed '71, J.D. '74
Thomas M. Straw
William L. Strickland '71
Minnie O. Stuart*
Junho Suh
Roger M. Sullivan '50, J.D. '52*
Jack A. Sweeney
Mark M. Takeuchi
Priscilla Tamkin
Cora Tellez
Lt. Gen. Eugene F. Tighe Jr. '49*
Rosemary Tomich
Tom Tomlin
William L. Tooley
Julio M. Torres '57, M.D.
Celia G. Torres*
Joan Treacy, R.S.H.M. '67
Robert L. Trujillo
Rosemary L. Turner '84
Monsignor Royale M. Vadakin*
Richard E. Valliere
J. Robert Vaughan '37, J.D. '39*
Daniel D. Villanueva
Thomas J. Viola '58, J.D. '61*
Paul S. Viviano
Charles K. Von Der Ahe '61*
John T. Wagner
Nicholas Noyes Weber
Leonard Weil*
Gerard L. Werner '34*
Capt. R. John Wisda '42*
Merlin Michael Witte '49*
James T. Wood '66
Paul V. Woolway '87
Christopher C. Wrather, Ph.D
Robert Yeary*
Sam Yellen
David J. Zuercher '68

 

*deceased

*deceased